Jsem dítě, potřebuji pomoc

Co je Klokánek?

Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc FOD Klokánek je určeno pro děti, které se ocitly v náročné životní situaci – například se bojí jít domů, protože se rodiče hádají nebo se bojí tvrdého trestu.

Děti sem také přicházejí, pokud rodiče ztratí bydlení nebo práci, nemají dostatek peněz, ze závažných důvodů se o své děti nemohou postarat (např. závislost, onemocnění psychického původu). Někdy se také stane, že například máma, táta nebo jiný rodinný příslušník (babička, děda a podobně), který má děti na starosti, náhle onemocní, musí jít na operaci a pokud se nenajde nikdo jiný v rodině, kdo by se o dítě postaral, pak může také bydlet na nějakou chvíli v Klokánku. V Klokánku jsou děti úplně malé (miminka), děti, které chodí do školky, školáci i „velké“ (až 17 leté) děti.

Potřebuješ pomoci?

 

Neboj se nám ozvat…  792 226 334

 

Jak to v Klokánku vypadá?

Děti jsou ubytovány v bytech 2+kk, kde je velká obývací kuchyně s televizí, dětský pokoj, chodba se skříněmi a PC, koupelna a WC. V každém bytě se vaří, i děti mohou pomáhat a naučit se vařit jednoduchá i složitější jídla. Děti mají dále možnost trávit čas v herně a na zahradě. Děti se tu  společně schází, tráví tu spolu svůj volný čas. V herně také probíhají zde některé kroužky pro děti (např. výtvarka, canisterapie, apod.) a doučování (angličtina).

V přízemí domu jsou mimo byty také kanceláře, kde se děti mohou obrátit na sociální pracovnice, psycholožku, organizační pracovnici, pomocné (tj. denní) tety a na ředitelku zařízení.

Kdo o děti v Klokánku pečuje?

O děti se starají dvě „tety“, které se na bytě střídají vždy po týdnu. „Teta“ se o děti stará 7 dní v týdnu, 24 hodin denně, včetně noci. “Teta” spí v obývací kuchyni bytu, stará se o děti celý týden tak, jako doma – vaří, uklízí, chodí nakupovat, vodí děti do školy, dělá s dětmi úkol, povídá si s nimi, hraje si s nimi, chodí s nimi ven – na výlety, do obchodu, do kina, na koupaliště, na kroužky, na různé sportovní a kulturní akce, atd.

Kromě “tet” jsou dětem k dispozici další pracovníci – viz organizační struktura – především ale sociální pracovnice, které vedou spisovou agendu a mají na starost celkový případ jednotlivých dětí.

Pokud tě něco trápí a potřebuješ si o tom popovídat, sociální pracovnice tě vyslechnou, poradí, vyjednávají různé úřední věci a mohou poradit i tvým rodičům s jejich potížemi. Můžeš se také setkat s paní psycholožkou, která tě vyslechne a pomůže ti s jakýmkoliv problémem, trápením.

Jak děti v Klokánku tráví volný čas?

V Klokánku děti žijí tak, jako by byly u příbuzných v rodině. Chodí do školy (pokud je to možné, chodí dál do „své“ školy, do které chodily, než přišly do Klokánku). Pokud budeš potřebovat poradit s výběrem školy nebo s přestupem na jinou školu, i v tom ti dokážeme pomoci. Děti mohou chodit samostatně na vycházky, pokud to jejich rodiče, sociální pracovnice nebo ředitelka zařízení dovolí.

Pokud budeš chtít, mohou tě rodiče nebo i někdo jiný z řad příbuzných a kamarádů v zařízení navštěvovat, můžeš jít s nimi na vycházku/výlet.

Některé děti, pokud chtějí a pokud je to možné, také tráví víkendy a prázdniny s rodinou.

Děti také chodí do zájmových kroužků (v rámci zařízení i mimo něj) a do sportovních oddílů – podle jejich zájmu. Mohou se také zúčastnit mnoha akcí pořádaných pro naše zařízení (např. divadlo, koncerty, kino, dětské dny, akvapark, zoo, apod.). Samy se mohou na plánování výletu podílet.

Jaká jsou pravidla Klokánku pro děti?

Při příjmu dítěte do zařízení dostane každé dítě pravidla pro děti, které se liší dle věku dítěte.

Rozhodně je u nás zakázáno kouřit a užívat jiné návykové látky – z tohoto zjištění vyvozujeme přísné následky. Vyžaduje pravidelnou školní docházku a řádnou školní přípravu. Děti učíme k zodpovědnosti, slušnosti, samostatnosti. Netolerujeme agresivní jednání vůči dětem i dospělým, stejně tak krádeže porušování dohod mezi tetou/sociální pracovnicí a dítětem.

 

Stručný přehled pravidel pro děti